Відомо, що чотки для медитації є стрічкою або шнуром, частіше замкненим кільцем, на якому зав’язані вузлики, нанизані намистини або кісточки. Це символізує вінок, циклічність життя та смерті чи сходи у небо. Насамперед, чотки – священний предмет, який слід використовувати за призначенням.

У перекладі з давньоруського слово “чітки” означає читати, рахувати, почитати. Звідси і призначення цього предмета. Вони використовуються для підрахунку мантр, молитов, звуків під час молитви чи медитації.

Камінь неба та землі

https://vse-chetko.com/product-category/chotki-z-girskogo-krishtalju/ корал, бурштин, перли, черепашки, напівдорогоцінне каміння, цінні породи дерев – з якого тільки матеріалу не виготовляють чотки. Широко поширені нефритові чотки, які відрізняються міцністю: їх важко розбити та подряпати.

Крім цього, нефрит – символ чесноти, камінь мудрості та вічності, неба та землі. Він наповнює силою та енергією, одухотворює свідомість, вчить мудро витрачати відведені роки, допомагає сконцентруватися та розширити межі пізнання. І чи не це важливі властивості, які повинні мати справжні чотки?

Молитовний атрибут

Мусульманські чотки служать читання висловів з Корану. Складаються вони з 11 намистин, потім перемичка (плоский гурток, довгаста кісточка) а потім знову намистинки і перемичка, оскільки молитва складається з 11 частин. Рідше зустрічаються чотки з 99 або 33 кісточок. Відмінна від інших намистина – символ віри в Єдиного Бога.

Чотки мусульман бувають з круглими намистинками і плоскі: з прямокутних або квадратних кісточок. Такі називають перекидними, і вони у ходу у народів Кавказу: як мусульман, і християн, але, переважно, зустрічаються у мирян. Тоді як круглі використовують духовні особи.

Православні чотки мають частіше 33 намистини, згідно з земною кількістю років Христа, але число кісточок може бути кратно десяти чи дванадцяти. Вони закінчуються трьома круглими зернами – знаком Святої Трійці, разом із хрестом чи пензликом. А католицькі – лише хрестиком. Але християнські чотки дозволені до використання лише для духовенства та ченців.

Мала

У східних релігіях найчастіше використовуються чотки (мала), які містять 108 намистин, але зустрічаються з 54, 21, 27 або 18 намистин. Матеріал, з яких виготовляють намистини, і сама кількість намистин в основному залежить від практик, для яких застосовуються ці чотки. Наприклад, буддійські чотки, які використовують для практик на медичні аспекти, найчастіше виготовляють із кістки, дерева чи каменю білого кольору.

ІндІйскІ

У послідовників Шиви та більшості інших релігійних індуїстських шкіл можна побачити чотки, виконані з рудракші – висушеного насіння цього дерева. Зустрічаються індійські чотки з насіння лотоса.

Заворожливий предмет – «храмові молитовні кулі». Це теж чоткі, але… Уявіть: мотузка 5 метрів, пов’язана у «великий вінець», на яку нанизані дерев’яні кулі розміром із великий апельсин. Такі чотки зберігаються у буддійських храмах і використовуються на молебнях та релігійних святах. Це атрибут найвищих духовних вчителів.

Розрізняються і методи носіння чоток. Їх надягають на зап’ястя, носять на шиї або у спеціальному мішечку. Католики заправляють за пояс, а у ченців вони звисають до самої землі.

Благодійний вплив

Перебирання чоток заспокоює, знімає втому, допомагає заспокоїтися у нервовій обстановці. А своєрідний масаж кінчиків пальців сприятливо впливає на організм, коригує порушення або лікує захворювання. Тому люди, які використовують чотки для медитації, довше живуть та рідко скаржаться на здоров’я.

Корисно використовувати їх для тренування чутливості пальців, наприклад, музикантам, хірургами, годинникарам. До того ж, чотки допоможуть відновити рухливість руки після перелому.